International Program Committee (IPC)

IPC
Wim van der Plas, ISEA Symposium Archives
Bonnie Mitchell, Bowling Green State University
JIllian Scott, Zurich University of the Arts
Jonah Brucker-Cohen, Lehman College / City University of New York
Penousal Machado, University of Coimbra
Eugenia Fratzeskou, Publication Integrity & Ethics (P.I.E.)
Marco Pinter, Interactive Media Artist
Jinsil Hwaryoung Seo, Texas A&M University
Carlos Grilo, Polytechnic Institute of Leiria
José-Carlos Mariategui, Alta Tecnología Andina
Jennifer Parker, University of California Santa Cruz
Philippe Pasquier, Simon Fraser University
Paz Tornero, University of Granada, Spain
A. Bill Miller, University of Wisconsin Whitewater
Alejandro Valencia-Tobon, Universidad EAFIT
Philip Galanter, Texas A&M University
Kevin Dahan, De Montfort University
G. Mauricio Mejia, Arizona State University
Felipe Cesar Lodoño, Universidad Jorge Tadeo Lozano
Peter J. Bentley, UCL
Jeremy Hight, Washington State University
Miwako Tezuka, Reversible Destiny Foundation
Jesse Drew, University of California, Davis
Eleonora Bilotta, University of Calabria
Klaus Fruchtnis, Paris College of Art
Alain Lioret, Université Paris 8
Claus Pias, Leuphana University
Adrian Carballal, University of A Coruña
Annet Dekker, University of Amsterdam
Martin Warnke, Leuphana University Lüneburg
Tanya Toft Ag, City University of Hong-Kong
Katerina El Raheb, National and Kapodistrian University of Athens
Chris Kiefer, University of Sussex
Anne Nigten, The Patching Zone
Nikos Stavropoulos, Leeds Beckett University
Judith Doyle, OCAD University
Amilcar Cardoso, University of Coimbra
Esteban Garcia Bravo, Purdue University
Scott Rettberg, University of Bergen
Daniel Cermak-Sassenrath, ITU, Copenhagen
Alessandro Ludovico, Winchester School of Art, University of Southampton
Pat Badani, ISEA International Board
Vanissa Law, City Univerisy of Hong Kong
Anton Nijholt, University of Twente
Sue Gollifer, ISEA International
Fernando Lazzetta, Universidade de São Paulo
Deborah Cornell, Boston University
Gunalan Nadarajan, Stamps School of Art and Design, University of Michigan
Claudia Costa Pederson, Wichita State University
Diane Willow, University of Minnesota
Simon Colton, Queen Mary University of London and Monash University
Ian Clothier, Intercreate/Western Institute of Technology at Taranaki
Tammer El-Sheikh, York University
Rodrigo Alonso, Universidad Nacional de las Artes (UNA), Argentina
Kevin Hamilton, University of Illinois, Urbana-Champaign
Michel van Dartel, V2_ Lab for the unstable Media / Avans Centre of Applied Research for Art, Design and Technology (CARADT)
Claudette Lauzon, Simon Fraser University
Mariana Perez Bobadilla, City Univerisy of Hong Kong
jake moore, University of Saskatchewan
Maryse Ouellet, University of Bonn
Gabriela Aceves Sepúlveda, Simon Fraser University
David Johnson, Fraunhofer IDMT
Penesta Dika, University of Art in Linz
Gilbertto Prado, Universidade de São Paulo/Universidade Anhembi Morumbi
Peter Anders
Sarah Cook, University of Glasgow
Harold Thwaites, Sunway University, Malaysia
Priscila Arantes, Pontificia Universidade Católica de SP, Universidade Anhembi Morumbi
Alanna Thain, McGill University
Manuela Naveau, The University of Art and Design Linz / Ars Electronica Linz
Daniel Temkin
Tomas Laurenzo, School of Creative Media CityU of Hong-Kong
Alison Loader, Concordia University
Nina Czegledy, University of Toronto, OCAD University
Aleksandra Kaminska, Université de Montréal
Nathalie Bachand, Independent curator
Mariela Yeregui, Universidad Nacional de Tres de Febrero
Navid Navab, Topological Media Lab
Annick Bureaud, Leonardo/Olats
Paul Thomas, University of New South Wales
Annette Weintraub, The City College of New York, CUNY
Elizabeth Demaray, Rutgers University
Everardo Reyes, Université Paris 8
Michael Prokopow, OCAD University
Andrew Brown, Griffith University
Christa Sommerer, Interface Cultures, University of Art and Design LInz
Cheryl Sim, Phi Foundation for Contemporary Art
Philippe Pasquier, Simon Fraser University
Louise Poissant, UQAM
Patrick White, UQAM
Elizabeth Demaray, Rutgers University
Gabriel Tremblay-Gaudette, UQAM
Enrico Agostini Marchese, UdM
Sofian Audry, Clarkson University
Jeff Diamanti, University of Amsterdam
Mélodie Simard-Houde, Université Laval
Christiane Paul, The New School / Whitney Museum
Paule Mackrous, City of Montreal and TOPO
Christophe Collard, Free University of Brussels
Alexander Wilson
Joel Ong, York University
Alexandre Castonguay, UQAM
Jean Dubois, UQAM
Ricardo Dal Farra, Concordia University
Mike Phillips, i-DAT, University of Plymouth
Marcelo Wanderley, McGill University
Doug Van Nort, York University
Jonathan Sterne, McGill University
Marie Fraser, UQAM
Steven Loft, Canada Coouncil for the Arts
Alice Jarry, Concordia University
Barbara Clausen, UQAM
Eduardo Navas, The Pennsylvania State University
Nicolas Sauret, Université de Montréal
Yan Breuleux, NAD- UQAC
Kim Sawchuk, Concordia University
Natalia Fuchs, ARTYPICAL
Aleksandra Kaminska, Université de Montréal
David Howes, Concordia University
Nicolas Reeves, UQAM
Joanna Berzowska, Concordia University
Clemens Apprich, University of Groningen
Louis-Claude Paquin, UQAM
Philippe-Aubert Gauthier, UQAM
Paul Landon, UQAM
Wei Jo, Central Academy of Fine Arts China
Samuel Bianchini, École nationale supérieure des Arts Décoratifs – Université PSL
Johannes Bruder, Critical Media Lab Basel
Andrea Sosa, National University of La Plata / National University of the Arts
Maude Bonenfant, UQAM
Manuelle Freire, Associate researcher EnsadLab – Paris
David Jhave Johnston, Concordia University
Jens Hauser, Medical Museion University of Copenhagen
Bertrand Gervais, UQAM
Tamar Tembeck, OBORO
Diane Willow, University of Minnesota
Monika Gagnon, Concordia University
Mariela Yeregui, Universidad Nacional de Tres de Febrero
Fenwick McKelvey, Concordia University
Martin Jarmick
Jane Prophet, University of Michigan
Robert Twomey, Arthur C. Clarke Center for Human Imagination, UC San Diego
Ha Na Lee, University of Utah
Roberta Buiani, The Fields Institute for Research in Mathematical Sciences
Meredith Tromble, San Francisco Art Institute
Michael Palumbo, York University
Kristine Diekman, California State University, San Marcos
Inmi Lee, New York University Shanghai
Anna Ridler, Creative Computing Institute, UAL
Mary Bunch, York University
Jazmín Adler, CONICET – UNTREF
Tyler Fox, University of Washington
Rebecca Cummins, University of Washington
Ryan Stec, University of Ottawa / Artengine
Mark-David Hosale, Computational Arts; Arts, Media, Performance, and Design; York University
Kathy High, Rensselaer Polytechnic Institute
Caitlin Fisher, York University, Canada
Federica Bressan, Stony Brook University, NY
Pedro Martins, CISUC, Department of Informatics Engineering, University of Coimbra
Neil Leonard, Berklee College of Music
Natasha Bissonauth, College of Wooster
Petra Gemeinboeck, UNSW, AU
Enric Mor, UOC – Universitat Oberta de Catalunya
Reilley Bishop-Stall, Concordia University
Leah Willemin, Parsons School of Design
Cynthia Lawson Jaramillo, Parsons School of Design
Rachel Clarke, California State University, Sacramento
Marta de Menezes, Cultivamos Cultura
Cecilia Vilca, MyAP (Microscopía Electrónica y Aplicaciones en el Perú)
Flavia Caviezel, University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland, Academy of Art and Design
Dolores Steinman, University of Toronto
Joseph Malloch, Dalhousie University
Andrea Fitzpatrick, University of Ottawa
Simon-Pierre Gourd, UQAM, École des Médias
Boris Magrini, HeK (House of Electronic Arts Basel)
Coral Manton, Bath Spa University
Daria Tsoupikova, University of Illinois at Chicago
Afroditi David, University of Washington
Ian Hattwick, Massachusetts Institute of technology
Beth Carruthers, University of British Columbia
Carrie Rentschler, McGill University
Kelly Thompson, Concordia University
Florian Grond, McGill University
Michael Montanaro, Concordia University
Andres Burbano, Universidad de los Andes
ARTISTIC JURY
Ivan Abreu Ochoa, Artist
Gabriela Aceves Sepúlveda, Simon Fraser University
Myriam Achard, Centre Phi
Jazmín Adler, CONICET; UNTREF
Tania Aedo, Independent curator
Rodrigo Alonso, Universidad Nacional de las Artes (UNA), Argentina
Priscila Arantes, Pontificia Universidade Católica de SP, Universidade Anhembi Morumbi
Nathalie Bachand, Independent curator
Pat Badani, ISEA International Board
Mehdi Benboubakeur, Printemps numérique
Joanna Berzowska, Concordia University
Eleonora Bilotta, University of Calabria
Émilie Boudrias, Concertation Montreal
Yan Breuleuxy, NAD
Andrew Brown, Griffith University
Jonah Brucker-Cohen, Lehman College / City University of New York
Roberta Buianir
Andres Burbano, Universidad de los Andes
Annick Bureaud, Leonardo/Olats
Rejane Cantoni, Artist
Alexandre Castonguay, UQAM
Daniel Cermak-Sassenrath, ITU, Copenhagen
Samir Chenennou and Samy Lamouti, Sam&Sam
Ian Clothier, Intercreate/Western Institute of Technology at Taranaki
Allison Collins, Western Front
Christophe Collard, Free University of Brussels
Simon Colton, Queen Mary University of London and Monash University
Sarah Cook, University of Glasgow
Ancangelo Constantini, Artist
Deborah Cornell, Boston University
Nina Czegledy, University of Toronto, OCAD University
Ricardo Dal Farra, Concordia University
Melissa A. Dela Merced
Annet Dekker, University of Amsterdam
Elizabeth Demaray, Rutgers University
Alexandra Dementieva, Artist
Kristine Diekman, California State University, San Marcos
Penesta Dika, University of Art in Linz
Natalie Doonan, Université de Montréal
Judith Doyle, OCAD University
Jesse Drew, University of California, Davis
Jean Dubois, UQAM
Robin Dupuis, Perte de Signal
Iván Edeza, Independent artist
Angela Ferraiolo, Sarah Lawrence College
Michele Fiedler, Independent curator
Ariane Filion, Partenariat du Quartier des Spectacles
Peter Flemming, Artist
Adrien Flisak, Société des arts technologiques
Tyler Fox, University of Washington
Marie Fraser, UQAM
Eugenia Fratzeskou, Publication Integrity & Ethics (P.I.E.)
Rob Frenais
Klaus Fruchtnis, Paris College of Art
Natalia Fuchs, ARTYPICAL
Monika Gagnon, Concordia University
Philip Galanter, Texas A&M University
Esteban Garcia Bravo, Purdue University
Sue Gollifer, ISEA International
Lynne Heller, Ryerson University
Jeremy Hight, Washington State University
Mark Hosale
Claudine Hubert, MUTEK
Cedric Huchet, Stereolux / Scopitone festival
Jinsil Hwaryoung Seo, Texas A&M University
Fernando Iazzetta
Alice Jarry, Concordia University
David Johnson, Fraunhofer IDMT
Susan Kordalewski, InterAccess
Jorge La Ferla, Universidad de Buenos Aires/Universidad del Cine
Paul Landon, UQAM
Tomas Laurenzo, School of Creative Media CityU of Hong-Kong
Vanissa Law, City Univerisy of Hong Kong
Hana Lee
Michel Lefebvre, Agence TOPO
Alain Lioret, Université Paris 8
Alison Loader, Concordia University
Steven Loft, Canada Coouncil for the Arts
Felipe Londoño
José-Carlos Mariategui, Alta Tecnología Andina
Kathleen McDermott, NYU
A. Bill Miller, University of Wisconsin Whitewater
Bonnie Mitchell, Bowling Green State University
jake moore, University of Saskatchewan
Gunalan Nadarajan, Stamps School of Art and Design, University of Michigan
Navid Navab, Topological Media Lab
Manuela Naveau, The University of Art and Design Linz / Ars Electronica Linz
Anne Nigten, The Patching Zone
Anton Nijholt, University of Twente
Doug Nort
Michael Palumbo, York University
Jennifer Parker, University of California Santa Cruz
Ariane Plante, Independent curator
Claudia Pederson
Mike Phillips, i-DAT, University of Plymouth
Marco Pinter, Interactive Media Artist
Andrea Polli, University of New Mexico
Gilbertto Prado, Universidade de São Paulo/Universidade Anhembi Morumbi
Michael Prokopow, OCAD University
Jane Prophet, University of Michigan
Mariana Perez Bobadilla, City Univerisy of Hong Kong
Κaterina Raheb
Nicolas Reeves, UQAM
Scott Rettberg, University of Bergen
Everardo Reyes, Université Paris 8
Anna Ridler, Creative Computing Institute, UAL
Tina Sauerläender, Independent curator
Nicolas Sauret, Université de Montréal
Kim Sawchuk, Concordia University
Theresa Schubert, Artist
Yifat Shaik, York University
Mélodie Simard
Cornelia Sollfrank, Artist
Andrea Sosa, National University of La Plata / National University of the Arts
Nikos Stavropoulos, Leeds Beckett University
Ryan Stec, University of Ottawa / Artengine
Daniel Temkin
Miwako Tezuka, Reversible Destiny Foundation
Alanna Thain, McGill University
Alain Thibault, ELEKTRA
Paul Thomas, University of New South Wales
Tanya Toft Ag, City University of Hong-Kong
Paz Tornero, University of Granada, Spain
Gabriel Tremblay
Meredith Tromble, San Francisco Art Institute
Henri Tsang, Emily Carr University of Art & Design
Robert Twomey, Arthur C. Clarke Center for Human Imagination, UC San Diego
Michel van Dartel, V2_ Lab for the unstable Media / Avans Centre of Applied Research for Art, Design and Technology (CARADT)
Alejandro Valencia-Tobon, Universidad EAFIT
Bill Vorn, Concordia University
Martin Warnke, Leuphana University Lüneburg
Annette Weintraub, The City College of New York, CUNY
Diane Willow, University of Minnesota
Ga Zhang, China Central Academy of Fine Arts

FOLLOW ALL THE NEWS ABOUT ISEA2020